29 Kasım 2012 Perşembe

kurabiyelerim:)

Haftasonu  uzun zamandır gitmeyi planladığım kurabiye kursuna katıldım.Adana da bu tarz  kurslar yaygınlasmaya başladı.Biz Ziyapasa da yeni acılan Kırmızı Mutfak ta katıldık.Kırmızı Mutfak butik kurabiye,pasta,çikolata hazırlamak için açılmış harika bir yer.Kırmızı Mutfak 'ın sahibi Ebru Hanım yıllardır öğrendiği tecrübelerini bizimle paylaştı.

Kırmızı Mutfak 'ta yüzlerce çeşit kurabiye kalıpları,şablonlar,kaşeler ve silikon kalıplar var.Ebru Hanım bir koleksiyoner gibi kurabiye yapımında kullanılan tüm materyalleri biriktirmiş.Bize de hepsini tek tek kullanma imkanı verdi.
Öncelikle kurabiye hamuru hazırlamayı öğrendik,istediğimiz kalıpları kullanarak kurabiyelerimizi hazırladık.Kurabiyelerimiz pişerken şeker hamuru ile ilgili detayları öğrendik.Kursun ikinci yarısı kurabiyeleri süslemek ile geçti..

Kurabiyeler pişerken enfes kokuyor:).Kurabiyelerin alt kısımları pişince fırından almak lazım.Ayrıca kurabiyeleri ızgara üzerinde soğutmaya  bırakılmalı.
Şeker hamurlarının renklerine bayıldım:)Bu hamurlar renkli olarakta satılıyor,isterseniz jel yada toz boyalarla beyaz hamurdan istenilen renk elde edilebiliyor.
İşin en eglenceli kısmı kurabiyeleri süslemek:)Süslemek için kullanılan materyallerin  hepsini teker teker denedim.Eşim ve babam için taraftar kurabiyeleri süsledim.Kurs bitiminde tüm kurabiyelerimiz tek tek poşetlendi ve hepsini  çok şık bir paket halinde aldık:)Ebru Hanım fazla kurabiyeleri bize verdi ,evdekiler için çok hoş bir sürpriz oldu tabiki:)Bir gün süren kurs çok eğlenceli ve dolu dolu geçti akşam nasıl oldu anlamadım:)Bundan sonraki hedefim cupcake ve pasta kurslarına katılmak.Teşekkürler KIRMIZI MUTFAK.
Kırmızı mutfağa burdan ulaşabilirsiniz.http://kirmizimutfak.net/